Przyczyny niepłodności
Biorąc pod uwagę czynnik etiologiczny, przyczyny niepłodności żeńskiej podzielić można na kilka grup: zaburzenia hormonalne (np. hiperprolaktynemia, zaburzenia fazy lutealnej, choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników), przyczyny jajowodowe (np. zrosty), maciczne (np. mięśniaki, nieprawidłowa budowa), zmiany torbielowate w obrębie jajników, endometrioza, zaburzenia immunologiczne. Natomiast problemów z płodnością u mężczyzn należy dopatrywać się głównie w złej jakości nasienia (m.in. mała liczba plemników, nieprawidłowa budowa czy ruchliwość) oraz zaburzeniach ejakulacji. Istnieją również czynniki ryzyka mogące mieć wpływ na płodność zarówno mężczyzn jak i kobiet. Są to m.in. czynniki środowiskowe, choroby układowe, używki, leki i wiek. W wielu przypadkach przyczyn problemów z rozrodem należy doszukiwać się również w psychice. Stres związany z przemęczeniem, stanami napięcia zarówno psychicznego jak i fizycznego może mieć duży wpływ na zaburzenia w układzie hormonalnym i związane z nim zachowania seksualne. „Szeroko znany jest wpływ sytuacji stresowych pod postacią silnych bodźców, co może objawiać się czasowym lub stałym zatrzymaniem miesiączki” – mówi dr Aneta Tramś-Sujka, ginekolog CM ENEL-MED, koordynator programu „nOvum i ENEL-MED. „Bardzo ważne jest zatem nie tylko leczenie medyczne, lecz także wsparcie psychologiczne par zmagających się z problemem niepłodności. Pacjenci ENEL-MED mogą korzystać z pomocy psychologów na każdym etapie diagnostyki i leczenia niepłodności” – dodaje dr Tramś-Sujka.
Kluczowa diagnostyka
Brak ciąży po roku regularnego współżycia bez stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcyjnych powinien być głównym sygnałem do udania się do specjalisty. „Pomoc w walce z niepłodnością powinna rozpocząć się od dokładnej i kompleksowej diagnostyki.
Szczegółowych informacji udzielają:
Pytania dotyczące nOvum: Ewelina Nazarko-Ludwiczak, HeadlinesProter Novelli
tel.: 691 950 427, 22 547 03 00, e.nazarko@headlines.pl
Pytania dotyczące ENEL-MED: Ewa Łukawska, Komunikado PR
tel.: 507 091 294, 22 649 19 53, ewa.lukawska@komunikado.pl
Kluczową rolę odgrywa tu zgłoszenie się do ośrodka specjalizującego się w takim leczeniu – z wykwalifikowaną kadrą lekarską, wyposażonego w profesjonalny sprzęt medyczny i zaplecze ułatwiające diagnostykę i odpowiednią terapię” – mówi dr Aneta Tramś-Sujka. Pierwsza wizyta w gabinecie lekarskim to zebranie szczegółowego wywiadu od obojga partnerów, badanie przedmiotowe i ustalenie planu postępowania terapeutycznego. Podczas konsultacji padają pytania o przebyte choroby, operacje, regularność cykli kobiety, czas starań o dziecko, wiek, nawyki żywieniowe, używki. W zależności od przebiegu wstępnej konsultacji, lekarz opracowuje plan leczenia i kieruje parę na dalsze badania lub konsultacje u specjalistów (np. androloga, endokrynologa, urologa, internisty, dietetyka). W przypadku występowania zaburzeń miesiączkowania, przydatne mogą okazać się badania hormonalne tarczycy (TSH, FT3, FT4), jajników (progesteron, estradiol, testosteron) czy przysadki mózgowej (FSH, LH, prolaktyna). W diagnostyce niepłodności u kobiet bardzo istotne jest dopochwowe badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono na ocenę budowy macicy, jajników i jajowodów, wykrycie zmian rozwojowych, ocenę przebiegu cyklu miesiączkowego. Na tym etapie powinna być równocześnie prowadzona diagnostyka partnera w kierunku niepłodności, polegająca m.in. na badaniu nasienia. W ocenie stanu narządu rodnego kobiety i drożności jajowodów pomocna okazuje się histerosalpingografia (HSG) i badania endoskopowe: laparoskopia i histeroskopia. Zabiegi laparoskopowe umożliwiają także diagnostykę i leczenie endometriozy, która może być jedną z przyczyn niepłodności kobiecej, jak również leczenie torbieli jajników i mięśniaków macicy. Wśród szerokiej gamy badań diagnostycznych w kierunku niepłodności wykonywanych w placówkach ENEL-MED mogą się także znaleźć badania przeprowadzane metodą rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej wykonywane m.in. przy podejrzeniu guza przysadki mózgowej oraz – w niektórych przypadkach - jako poszerzenie diagnostyki zmian w obrębie narządu rodnego. Zakres leczenia niepłodności jest różny w zależności od problemów danej pary. Może to być postępowanie farmakologiczne, leczenie zabiegowe (chirurgia, mikrochirurgia, endoskopia zabiegowa) lub techniki rozrodu wspomaganego, w tym m.in. inseminacja, zapłodnienie pozaustrojowe, mikromanipulacja. Właściwe zdiagnozowanie przyczyn jest podstawą do osiągnięcia sukcesu w leczeniu niepłodności. To główny cel programu „nOvum i ENEL-MED”, który umożliwia kompleksową opiekę medyczną i psychologiczną podczas całego procesu leczenia w celu poczęcia upragnionego dziecka. „Dzięki doświadczonym specjalistom i odpowiedniemu wyposażeniu naszych ośrodków jesteśmy w stanie całościowo i skutecznie walczyć z problemem niepłodności kobiet i mężczyzn” – podsumowuje dr Aneta Tramś-Sujka.
Enel-Med Szpital
Warszawa, al.Solidarności 128
rezerwacja wizyt: 1 95 27
Wszystkie artykuły o niepłodności