Niepłodność dotyka w Polsce podobnie jak w krajach zachodnich ok. 20% par. Niestety prognozy na przyszłość są pesymistyczne – będzie coraz gorzej.
W naszym kraju sprawnie funkcjonuje kilkanaście specjalistycznych placówek oferujących pełną diagnostykę oraz terapię zaczynając od prostych metod farmakologicznych, a kończąc na skomplikowanych procedurach wspomaganego rozrodu. W przypadku wielu par terapia ta zostaje na szczęście zakończona sukcesem. Dobrnięcie natomiast do upragnionego celu okupione jest olbrzymim stresem, wieloma wylanymi łzami, nieprzespanymi nocami, podporządkowaniem praktycznie całego życia tylko jednej kwestii. W takich warunkach organizm traci harmonię i jest mu trudniej przyjąć i utrzymać ciążę.
Ostatnio coraz częściej poruszany jest temat wsparcia terapii niepłodności. Nie tylko sami pacjenci poszukują alternatywnych metod pomocy własnemu organizmowi, ale także coraz więcej lekarzy ginekologów chętnie rekomenduje swoim pacjentom skorzystanie ze wsparcia oferowanego przez innych specjalistów. Okazuje się bowiem, że odpowiednie wsparcie w leczeniu niepłodności pomaga pacjentom, a szczególnie pacjentkom przejście przez uciążliwe procedury medyczne i zwiększa szansę na uzyskanie ciąży. Zapewne część par cierpiących na niepłodność idiopatyczną (niewiadomego pochodzenia) uzyskałoby ciążę bez przechodzenia przez kosztowną terapię gdyby wcześniej pomogło sobie odzyskać harmonię w organizmie i zmieniło nastawienie psychiczne do problemów związanych z poczęciem dziecka.
W dalszej części artykułu opiszę kilka metod wsparcia, z którymi mamy bardzo dobre doświadczenia.
Wiele problemów związanych z poczęciem dziecka ma swoje podłoże w dysfunkcjach różnych narządów, które nie zostały zdiagnozowane przez lekarza ginekologa. Przykładowo nerki mają duży wpływ na pracę układu rozrodczego. Nerki natomiast nie są obiektem diagnozy lekarza ginekologa. Sytuacja jest podobna w przypadku także innych organów. Co zrobić, aby szybko i bezinwazyjnie znaleźć niedomagania, które mogą występować w naszym organizmie? Starym sprawdzonym sposobem wywodzącym się z medycyny chińskiej jest badanie z pulsu na podstawie, którego lekarz specjalizujący się w metodach wschodnich jest w stanie zdiagnozować inne niż tylko ginekologiczne problemy. Wyniki badania są podstawą dla rozpoczęcia terapii akupunkturą i akupresurą. Metody te nie tylko korzystnie wpływają na przywrócenie harmonii niedomagającym narządom, ale także doskonale pomagają walczyć ze skutkami stresu. Pacjentki naszej placówki między innymi bardzo chwalą sobie efekty akupunktury osiągane w sytuacjach przygotowania do zabiegów wspomaganego rozrodu, a także tuż po zabiegach kiedy oczekują na rezultaty zabiegu i związane jest to z olbrzymim stresem.
Kolejną metodą wsparcia osób niepłodnych jest psychoterapia – aspekt jeszcze niedoceniany w Polsce, a szalenie ważny. Szczególnie pacjenci, którzy starają się o potomstwo długo, którym starania nierzadko przysłoniły cały świat, pary, w których związku pojawiły się problemy związane z niepowodzeniami powinny poddać się psychoterapii. Istnieją różne formy pomocy psychoterapeutycznej od terapii indywidulanej, par i małżeństw, poprzez grupy wsparcia, grupy terapeutyczne oraz warsztaty. Przed poszukiwaniem odpowiedniej placówki i specjalisty należy zadać sobie pytanie jaką formą jesteśmy zainteresowani. Nie wszyscy czują się dobrze w grupach, nie każdy potrafi otworzyć się jedynie przed specjalistą. Jeśli sami nie wiemy jaka forma przyniosłaby najlepsze rezultaty dobrze wtedy jest umówić się na konsultację ze specjalistą mającym doświadczenie w pracy z osobami niepłodnymi, który po rozmowie i wstępnym zapoznaniu się z profilem danej osoby będzie mógł pomóc w doborze odpowiedniej formy pomocy.
Psychoterapia przynosi także doskonałe efekty w sytuacji poronień i nieudanych prób in vitro. Warto o tym pamiętać, gdyż z pomocą doświadczonego psychoterapeuty dużo łatwiej jest wyjść z traumy, która powyższym sytuacjom niestety towarzyszy.
Kolejną metodą wsparcia osób niepłodnych jest dopiero rozwijający się w Polsce „fertility coaching“. Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie „Co ma coaching wspólnego z pomocą parom niepłodnym?“. Otóż dobrze poprowadzony coaching przynosi fantastyczne efekty. Nie leczy on oczywiście jednostek chorobowych, natomiast ułatwia przejście przez to leczenie, a także pomaga walczyć z blokadami psychicznymi, które często są przyczyną niepowodzeń w staraniach o własne potomstwo. Doświadczony coach potrafi niejako „przeprogramować“ myślenie, skierować myśli na inne aspekty życia i „nastawić“ klienta na sukces. Coaching rekomendowałabym osobom, które nie potrzebują długookresowej terapii związanej np. z problemami mającymi swoje korzenie w przeszłości. Coaching to metoda, w której pracuje się na teraźniejszości i na przyszłości.
Wszystkie osoby, które już od pewnego czasu walczą o upragnioną ciążę, a także tych, którzy są dopiero na początku drogi zachęcam do pomocy swojemu organizmowi i psychice w staraniach o dziecko. Piszę to gdyż sama jestem doskonałym przykładem jak ważne jest wsparcie i jakie efekty przynosi.
Nie zapominajmy jednak o najważniejszym: jeśli już rok staramy się o ciążę i starania nie przynoszą efektów pierwsze kroki powinniśmy skierować do lekarza ginekologa doświadczonego specjalisty leczenia niepłodności. Diagnoza medyczna jest podstawą do podjęcia dalszych kroków.
Marta van der Toolen
Założycielka FertiMedica Centrum Wspierania Płodności Sp. z o.o.
Niepłodność - pozostałe artykuły